Hoppa till sidans innehåll

Säsongen 2009


Här finns en sammanfattning av säsongen i bilder och text >>

Mer information om varje tävling finns i menyn till vänster.

Östgötaloppet

Pia Backman vann Dsport.

Åsa Blomberg kom 3:a i Dsport.

Jonas Aspman kom 3:a i Hsport.

Falu 3-dagars

Andraplats i lagtempot i klassen HJ, HS, HV.

Pia Backman vann D-sport totalt.

Peter Mattsson kom 5:a i Sundborn Kermes (etapp 2 - linjelopp) i HJ, HS, HV.

Mats Hedlund kom 2:a och Peter Mattsson 5:a i Vika Kermes (etapp 3 - linjelopp) i HJ, HS, HV.


SMACK-tempot

Jan Sarenmark kom 5:a.

Hammarö 3-dagars

Johannes Heetveld kom 7:a i tempoloppet.

Mats Hedlund kom 8:a i tempoloppet.

Peter Mattsson kom 7:a i GP-loppet.

Mats Hedlund kom 2:a i linjeloppet.

Tommy Hammarström kom 4:a i linjeloppet. 

Peter Mattsson kom 6:a linjeloppet.

Mats Hedlund kom 2:a totalt. 

Västerås Veterantempo

Jan Sarenmark kom 7:a i herrar veteraner 40 år.

Veterancup i Söderhamn

Jan Sarenmark kom 5:a i herrar veteraner 40 år.

Vätternrundan

Magnus Jansson åkte de 30 milen på kanontiden 07:38.

Solleröloppet

Peter Mattsson kom på 15:e plats i herrar senior.

Svenska Mästerskapen för veteraner i Ljusdal

Tommy Runcrantz kom 6:a i H55:s tempolopp.

Mats Hedlund kom 8:a i H40:s tempolopp.

Jan Sarenmark kom 9:a i H40:s tempolopp.

Pia Backman tog silver på D40:s linjelopp.

Åsa Blomberg tog brons i D40:s linjelopp.

Jonas Aspman tog brons i H35:s linjelopp.

Vértex Vélo

Tommy Hammarström vann linjeloppet och kom tvåa totalt.

Nordiska mästerskapen för veteraner

Åsa Blomberg tog brons på linjeloppet i D50.

Pia Backman tog brons på linjeloppet i D40.

Veterancup-final i Bålsta

Mats Hedlund vann H40:s linjelopp.

Åsa Blomberg vann D50:s linjelopp.

Peter Mattsson kom tvåa i H30:s linjelopp.

David Mayer kom tvåa i H-sports linjelopp.

Svealandsmästerskapen

Tommy Runcrantz tog silver i H55:s tempolopp.

Jan Sarenmark kom 4:a i H40:s tempolopp.

Tommy Runcrantz tog silver i H55:s linjelopp.

Pia Backman vann D40:s linjelopp.

Åsa Blomberg tog silver i D40:s linjelopp.

Peter Mattsson vann H30:s linjelopp. 

Deaflympics

Tommy Hammarström deltog i Deaflympics i Taipei.

KM - tempo

Jan Sarenmark vann herrklassen.

Pia Backman vann damklassen.

KM - linje

Peter Mattsson vann herrklassen.

Pia Backman vann damklassen.

Ange alt-text här.

   

 

Uppdaterad: 08 JUN 2016 02:39 Skribent: Lovisa Niss

Kontaktman för cykelsektionen är Jan Sarenmark. (This is a mailto link)

Material, bilder och nyheter till hemsidan mailas till Lovisa Niss (This is a mailto link)

Du kan även mms:a bilder till 073-5806028

Mer information.

Rättviksrodden (227)

 

 Cykelcentrum

Postadress:
Brudpiga RK - Rodd
Mats Niss, Västanvik Skarpholsvägen 11
79392 Leksand

Kontakt:
Tel: 0706206986
E-post: This is a mailto link

Se all info